Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Ilyen politikai nyomás alatt pedig nem lehet szakmai döntést hozni!
„Megint jó nagyot hazudott nekem a kormány Paks2 kapcsán, a Direkt36 anyaga nyomán jöttem rá erre — de kezdem az elején. Fontos határidő közeleg: a nukleáris hatóságnak napokon belül döntenie kell(ene) Paks2 engedélykérelméről, és finoman szólva aggasztó hírek érkeznek a projektről. A Direkt36 feltárta, milyen súlyos belső konfliktusok kísérték az engedélyezési folyamatot. Amit mi ebből láthattunk, az csak egy váratlan főigazgatói lemondás és egy abszurd törvényjavaslat volt, amire a most nyilvánosságra került információk logikus magyarázatot adnak.
Mégpedig azt, hogy Paks2 kapcsán két okból is egymásnak feszült az Országos Atomenergia Hivatal és az oroszok engedélykérelmét benyújtó Paks2 projektcég. Az egyik a silány színvonalú, több helyen megfelelő alátámasztás nélküli, hiányos orosz dokumentáció, a másik a már az osztrákok által is jelzett földrengésveszély. Ezek miatt a konfliktusok miatt távozhatott idén áprilisban Fichtinger Gyula az OAH éléről, az engedélyezési eljárás kellős közepén, ami példátlan botrány: a nukleáris hatóság 30 éves történetének legfontosabb eljárása közepén a kormány olyan helyzetet teremtett, amiben a hatóság vezetőjének nem volt más választása, mint a távozás. Közben — ettől nyilván nem függetlenül — az OAH átszervezésének is nekiláttak, a tervek szerint olyan, kizárólag Orbánhoz lojális sóhivatallá degradálva az elvileg független, szakmai alapon működő hivatalt, mint amilyen mondjuk a médiahatóság.
Amikor pedig írásban rákérdeztem, hogy mit szól ehhez az Euratom szerződés miatt erős jogosítványokkal rendelkező Európai Bizottság, azt hazudta (!) a kormány, hogy semmit — most azonban a Direkt36 anyagából megtudtuk, hogy ezzel szemben az igazság az, hogy a Bizottság nagyon is veszélyben érzi a hivatal függetlenségét és folyamatos tájékoztatást kér az OAH sorsáról. Talán emiatt is parkoltatja most a kormány a törvényjavaslatot. A hivatal tehát továbbra is kormányzati nyomás alatt van, maguk ismerték el, hogy munkaerő-problémáik vannak, és az is tény, hogy a Paks2 alatti geológiai törésvonalban és a gyatra színvonalú orosz engedélykérelemben az OAH szakértői is biztonsági kockázatot látnak. Sőt, egy újabb dokumentumból az is kiderül, hogy már maga az orosz fél is elismeri, kockázatot jelent a klímaváltozás, konkrétan az új blokkok hűtővízellátása a Duna nyári vízállása és hőmérséklet-emelkedése miatt. (Ezt milliószor hoztuk fel érvként a projekt ellen az elmúlt években.) Egy biztos: a Paks2 engedélykérelméről szóló döntés a biztonságunkról szól, ilyen politikai nyomás alatt pedig nem lehet szakmai döntést hozni!”